Do czego służy przewód VGA?

Podczas prowadzenia prelekcji lub puszczania filmów z rzutnika na ekran rozwijany potrzebujemy wielu cennych sprzętów, bez których przekazywanie transmisji obrazu nie byłoby możliwe. Oprócz źródła zasilania ma się tu na myśli kable, za pomocą których, niczym z komputera do drukarki, tak z laptopa do projektora jest przekazywany ekran. 

Rola kabli VGA podczas prezentacji multimedialnej

wysokojakościowe przewody vga - krakówWarto zauważyć, że możliwości przekazania obrazu z komputera do prezentacji jest wiele. Istnieją także kable HDMI, które również pełnią rolę przekaźnika danych, jednak są one o wiele droższe. Znacznie tańszym zamiennikiem, a równie skutecznym są wysokojakościowe przewody VGA. Również są czarne i można kupić dowolną długość kabla, którego długość rozpoczyna się od trzech metrów do nawet trzydziestu metrów. Kiedyś były bardzo popularne i rozpoznać je można było z daleko, by dekorowano je niebieskim kolorem. Niektóre modele posiadają rdzenie ferrytowe i dzięki temu są dostosowane do pokazywania filmów w jakości HD, a nawet Ultra HD. Wynika to z tego, że mają znacznie mniejsze pole zakłóceń magnetycznych. Dzięki temu obraz nie traci wiele na transmisji obrazu. Kabel VGA pozwala również na zastępowanie sygnału cyfrowego, transmitowanego za pośrednictwem HDMI, do którego złącze można znaleźć niemal w każdym telewizorze. Kabel VGA może być stosowany przy wielu różnych okazjach, bo pozwala na transmisję obrazu na znacznych odległościach. Dzięki śrubom można ją przytwierdzić na stałe i nie obawiać się, że odpadnie od złącza. Jako że jest to kabel służący do przesyłania analogowego obrazu, nie można spodziewać się, że będzie on przesyłał również dźwięk, dlatego ten kabel nie sprawdzi się, gdybyśmy chcieli podłączyć go do komputera z prezentacją łączącą obraz z dźwiękiem. Jeżeli chodzi o wysokojakościowe przewody VGA – Kraków jest miastem, gdzie można się spodziewać wielu ofert i to w konkurencyjnych cenach. Niektórzy właściciele sklepów zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystkie urządzenia potrzebują najnowocześniejszych kabli, dlatego chętnie oferują swoim klientom sprawdzone od lat przewody. 

Kable Video Graphics Array zostały opracowane już w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku i były odpowiednie dla obecnych na tamte czasy standardów. Można było za ich pomocą oglądać filmu o, dziś powiedzielibyśmy, że średniej wielkości obrazu. Wszystko przez to, że przed ten przewód jest przetwarzany obraz dwukrotnie, najpierw na kartę graficzną, a dopiero potem z niej na monitor w formie cyfrowej.