Dlaczego warto ocieplić dom?

Nowoczesne, dostępne obecnie materiały budowlane, pozwalają na stawianie domów energooszczędnych, nawet pasywnych. Dobra izolacja termiczna to podstawowy element, jeśli chcemy utrzymać rachunki za ogrzewanie na przyzwoitym poziomie. Warto więc zwrócić uwagę już na etapie budowy domu na jak największe ograniczenie strat ciepła. Istniejący już dom, a w szczególności budynki wznoszone kilkadziesiąt lat temu, warto natomiast docieplić. Ograniczy to zdecydowanie rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym, a często też zmniejszy nagrzewanie się murów w upalne, letnie dni.

Porównanie metod ocieplania

ocieplenie pianką poliuretanowąIstnieje kilka sposobów na termomodernizację budynku. Od tych klasycznych i powszechnie stosowanych, jak wełna mineralna i styropian, do tych bardziej zaawansowanych technologicznie, jak ocieplenie pianką poliuretanową. Metody te różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także współczynnikiem przewodzenia ciepła, poziomem trudności wykonywanych prac. Aby najlepiej dopasować odpowiednią metodę ocieplenia budynku warto skonsultować się ze specjalistą, który dokona szczegółowej analizy budynku i wskaże nam miejsca, które najbardziej narażone są na utratę ciepła. Metoda, jaką wybierzemy zależy również od tego, z czego zbudowany jest dom, od jego konstrukcji, wielkości powierzchni jakie będą izolowane, oraz oczywiście od naszego budżetu. Jeśli o tym mowa, warto dowiedzieć się w urzędzie gminnym, czy w ramach programu termomodernizacji nie należy nam się dopłata do wykonywanych prac. Czym różnią się poszczególne metody izolacji cieplnej? Jeśli chodzi o wskaźnik przenikalności cieplnej, pianka pur odznacza się najniższym, a co za tym idzie, warstwa ocieplenia może być stosunkowo cieńsza, niż w przypadku styropianu czy wełny. Ocieplenie pianką poliuretanową posiada też inne zalety: jest bardzo prosta w montażu, dzięki metodzie natryskowej można z nią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. W zależności od rodzaju, może być paroprzepuszczalna, co pozwoli na swobodne odparowanie wilgoci z budynku. Nieco wyższy, ale również wystarczająco dobry współczynnik przenikania ciepła, posiadają wełna mineralna i styropian. Między sobą różnią się kilkoma cechami. Wełna, w odróżnieniu od styropianu, jest paroprzepuszczalna i niepalna. Poza tym stanowi lepszą izolację akustyczną. Styropian natomiast jest lżejszy, przez co łatwiejszy w montażu i tańszy.

Niestety 70% polskich domów wciąż nie jest wystarczająco ocieplonych. Przez co generują niepotrzebnie wysokie rachunki za ogrzewanie. Nie jest to jedyny argument, który powinien skłonić nas do termomodernizacji domu. Zanieczyszczenie powietrza w głównej mierze zależne jest od nadmiernego wydzielania trujących gazów, powstałych podczas spalania w piecach centralnego ogrzewania. Warto zatem ograniczyć grzanie, na rzecz skutecznej termoizolacji.