Dieta idealna na zgagę

Zgaga czyli inaczej refluks, może być spowodowany w dzisiejszych czasach z nieprawidłowym trybem życia czy złą dietą, nadużywaniem używek – alkoholu, papierosów czy jedzenia bardzo tłusto. Podczas problemu z refluksem większość lekarzy przepisuje odpowiednie lekarstwa, jest to w każdym razie kompletnie niepotrzebne, ponieważ początkowe stadia można wyleczyć dietą. 

Jak wyleczyć zgagę?

zalecana dieta przy refluksieIstnieje oczywiście dieta idealna jeżeli chodzi o refluks. Wystarczy po prostu odpowiednio pooglądać albo spytać dietetyka jaka jest zalecana dieta przy refluksie, odpowiednia osoba , która ma kwalifikacje w tej dziedzinie na pewno nam pomoże. W dodatku warto się odpowiednio już nastawić na to, że zrezygnujemy początkowo na takiej diecie z połowy przyjemności. Przede wszystkim, warto zrezygnować z tłustych potraw,to jest najważniejsze. Po drugie zrezygnowanie z chemii. Chipsy, paluszki, napoje gazowane, to kolejne ważne i istotne pokarmy z których warto zrezygnować. Dodatkowo musimy tez ograniczyć, czosnek czy cebulę zwłaszcza na surowo, bo one podsycają zgagę jeszcze bardziej. Rezygnacja z mocnego alkoholu również pomoże, najlepiej to zamienić mocny alkohol na kieliszek wina do obiadu i od razu odczujemy ulgę. Piwo również najbardziej powoduje zgagę, dlatego ludzie którzy cierpią na zgagę powinni piwo odstawić całkowicie. Co ciekawe, bardzo dobra na refluks jest świeżo wyciśnięta cytryna – ale uwaga pijemy ją tylko wtedy, kiedy nie mamy problemu z żołądkiem. Jak zaś mamy silny atak i aż nam się odbija „kwasem” to na to najlepsze jest mleko. Działa na zasadowo i uspokaja kwas w żołądku. Szklanka mleka, dwie łyżki śmietany czy jogurtu naturalnego z pewnością nam pomogą.  Warto również ograniczyć warzywa owoce, na przykład pomidory bardzo dobrze działają, ale sałata czy brokuły, oraz warzywa al dente, mogą spowodować problemy, no i do tego fermentują, więc tym bardziej źle dla naszego żołądka. 

Dieta wcale nie musi być nudna, zwłaszcza jak jesteśmy chorzy, czy jak nam coś dolega. Wystarczy jeść wszystko z głową, niekoniecznie musimy się wyrzekać dobrych produktów, czy takich które lubimy, powiedzmy na przykład czekolada, czy wino. Wystarczy tylko poznać siebie i stopniowo oraz powoli przyswajać niektóre pokarmy. Możemy wsłuchać się w nasz organizm i dokładniej sprawdzić, co nam przeszkadza i to w jakiej ilości, wszystko jest możliwe, wystarczy tylko i wyłącznie chcieć. Warto również zrobić odpowiednie badania, bo czasami przyczyną zgagi może być bakteria helicobakter pyroli w żołądku.