Czym jest kąpiel w CO2?

 

Kąpiele uzdrawiające są coraz bardziej popularne. Wszystko dlatego, że mają one naprawdę dobre działanie i potrafią przynieść wiele dobrego. Bardzo popularnym zabiegiem jest kąpiel w CO2. Dzięki odpowiedniego zmieszaniu z wodą, powstaje bezwodnik kwasu węglowego. Bezwodnik kwasu węglowego wywołuje w organizmie wiele pożądanych zmian. Tak naprawdę taka kąpiel jest pomocna w wielu schorzeniach.

Kiedy zastosować kąpiel w CO2?

kąpiele w CO2Tak naprawdę kąpiele w CO2 powinny być stosowane w konkretnych przypadkach. Mówi się o tym, że taka kąpiel działa uspokajająco i odprężająco. Z całą pewnością pozwoli uporać się również ze skurczami mięśni gładkich. Niewiele osób wie, że tak niepozorna kąpiel w CO2 działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nie brakuje także opinii mówiących o tym, że obniża stężenie glukozy we krwi. Mówi się o tym, że kąpiel w CO2 w odróżnieniu od kąpieli kwasowęglowej, nie obciąża serca ciśnieniem hydrostatycznym. Jednak zabieg ten ma również swoje przeciwwskazania. Nie powinien być stosowany u osób, które mają anemię lub zaburzenia krzepliwości krwi. Zabiegu nie powinniśmy stosować także u osób z niewydolnością serca, czy nerek. Przeciwwskazaniem jest także miażdżyca naczyń wieńcowych serca. Tak naprawdę o tym, czy dana osoba zostanie zakwalifikowana do zabiegu, powinien zdecydować lekarz, który zna konkretny przypadek. Z tego typu kąpieli możemy skorzystać w większości uzdrowisk. Tak naprawdę zabieg polega na przebywaniu w komorze, która jest przeznaczona właśnie do suchych kąpieli. Ciało pacjenta jest w niej zamknięte i wystawione na działanie dwutlenku węgla. Taki dwutlenek węgla wywiera na ciało duży wpływ. Przede wszystkim rozszerza naczynia krwionośne. Ciekawostką jest, że takie kąpiele możemy pobierać bez zdejmowania odzieży wierzchniej. Tak naprawdę po serii zabiegów z dwutlenkiem węgla krążenie obwodowe ulega znacznej poprawie. Poza tym zabieg normalizuje pracę serca, a także ciśnienie krwi, a więc jest idealnym zabiegiem dla osób z nadciśnieniem.

Niewiele osób wie, że kąpiele gazowe mają podobne działanie do kąpieli kwasowęglowych, jednak znacznie mniej obciążają organizm. Taką kąpiel gazową możemy stosować codziennie i jest to w pełni bezpieczne. Czas zabiegu wynosi około 20 minut, a odpowiednią ilość i częstotliwość kąpieli powinien dobrać lekarz i to on omówi ewentualne przeciwwskazania. Tak naprawdę taka kąpiel może przynieść nam wiele dobrego, dlatego jeśli mamy okazję, to warto się na nią zdecydować. Kąpiel jest całkowicie bezpieczna i można ją stosować w wielu przypadkach.