Czy warto kupić dom energooszczędny?

Całe życiu mieszkałem w bloku. Moja żona nie raz namawiała mnie na kupno domu, jednak ja byłem zadania, że wiązało się ze zbyt dużymi kosztami. Nie chodziło tutaj tylko o koszt zakupu domu, ale też jego późniejsze utrzymanie. Żona powiedziała mi, że przecież dostałem podwyżkę dość sporej wysokości i na pewno sobie poradzimy bez problemu. Zacząłem wiec się nad tym zastawiać.

Podjęcie decyzji o kupnie energooszczędnego domu 

domy energooszczędne na ŚląskuZamierzaliśmy oczywiście zostać na Śląsku, ponieważ tutaj była cała nasza rodzina i w tym województwie zacząłem rozglądać się za domem do kupienia. Natrafiłem na sporo ogłoszeń, jednak tylko jedno dość mocno przykuło moją uwagę. Była to oferta developera, który sprzedawał domy energooszczędne na Śląsku i były one w cenie, na którą mogłem sobie pozwolić. Zacząłem się zastanawiać czy warto kupić taki energooszczędny dom i jakie z tym korzyści były związane. Poczytałem sobie nieco na temat takich domówi i dzięki temu udało mi się uzyskać sporo cennych informacji. Dowiedziałem się, że mieszkając w domu energooszczędnym znacznie zmniejszę rachunki za ogrzewanie dzięki zastosowaniu rozwiązań pasywnych. Dodatkowym atutem takiego domu energooszczędnego jest dbałość o środowisko a na to zwracam szczególną uwagę od zawsze. Doczytałem, że budowana takiego domu trwa o wiele krócej i mogę zdecydować się na budowę domu od postaw. Dzięki temu mogę wybrać projekt, który mi będzie najbardziej odpowiadał. To kupna energooszczędnego domu byłem coraz bardziej przekonany zwłaszcza, że w takim domu ściany są cieńsze, co pozwala na zyskanie jeszcze większej powierzchni mieszkalnej. Zdecydowałem się na budowę domu energooszczędnego, ponieważ było to dla mnie idealne rozwiązanie. Kiedy żonę poinformowałem o swojej decyzji, to była tak szczęśliwa, że zaczęła mnie ściskać i przytulać. Wiem, że jej zależało na tym, aby zamieszkać w domu i rozwiązanie energooszczędne bardzo ją zainteresowało. Szczegółowo opowiedziałem jej o korzyściach płynących z posiadania takiego domu i była jeszcze bardziej zachwycona. Najpierw udałem się do biura projektowego, ponieważ chciałem zlecić tam zaprojektowanie mojego domu. 

Rzeczywiście wszystko udało się bardzo szybko i sprawnie załatwić a budowa domu nie trwała długo. Wziąłem kredyt hipoteczny na budowę domu, gdyż nie dysponowałem taką gotówką. Wiedziałem jednak, że spłata rat nie obciąży mocno budżetu domowego, ponieważ miałem duży wkład własny. Pod koniec wakacji moja rodzina zamieszka w energooszczędnym domu na obrzeżach miasta.