Czy grzyby mogą usunąć martwe pnie?

Pniaki po wycince drzew można usunąć ręcznie, ale jest to dość długi i żmudny proces, który wymaga specjalnych urządzeń, pewnych umiejętności i przyzwoitych kosztów materiałowych robocizny, biorąc pod uwagę fakt, że pień o średnicy czterdziestu centymetrów usuwa zespół trzech osób w jeden dzień, a nawet dłużej, w zależności od gatunku drzewa i lokalizacji jego systemu korzeniowego. 

Grzyby – destruenci usuwający martwe pnie

polecana grzybnia do usuwania pniJeśli jest problematyczny teren z rowami, dziurami, nasypami, to nie będzie można umieścić pojemnika do usunięcia wyrwanego pnia blisko miejsca pracy, więc proces ten zajmie jeszcze więcej czasu. Nie każdy wie o tym, że można wykorzystać możliwości biologiczne grzybów, które są destruentami. Oznacza to to, że rozkładają one martwą materię organiczną w dość szybki i naturalny sposób. Często w tym celu stosuje się boczniaki. Konieczne jest rozłożenie kapeluszy boczniaka lub grzyba letniego na odpowiednio świeżym pniu lub zakażenie go grzybnią za pomocą zarodników. Zarodniki można uzyskać ze świeżych grzybów. W tym celu czapki z grzybów są drobno posiekane, wypełnione wodą i dobrze wstrząśnięte. Następnie ciekły roztwór jest dokładnie mieszany, a następnie filtrowany. Przefiltrowany napar wylewa się na końcową powierzchnię pniaków. Aby zwiększyć całkowity obszar infekcji, zaleca się wykonanie zagłębień na bocznych stronach kikuta, gdzie również wylewa się zarodniki. Pozostałą pozostałość masy grzybowej można również wykorzystać do siewu. Na rynku dostępna jest polecana grzybnia do usuwania pni, która się doskonale sprawdza w tym zabiegu. Po wysianiu rowki uszczelnia się mokrymi trocinami, mchem lub gałązkami świerka w celu utrzymania stałej wilgotności. Grzybnia rozwinie się i dopiero po kilku miesiącach zacznie jej intensywny wzrost. Kolejna korzyść stosowania tego zabiegu to fakt, że w rezultacie zbierzemy doskonałe zbiory grzybów przez 2-3 lata, a pień w tym okresie zamieni się w pył. Boczniaki są smacznym dodatkiem do potraw!

Kiedy grzybnia przestaje rodzić owoce, pień zgnije, można będzie go łatwo złamać, wykorzenić, usunąć lub wyrzucić z miejsca. Korzystając z tej metody, będziemy mieć własne grzyby jadalne. W takim przypadku gwarantowany jest brak przerostu ze starych korzeni. Ta metoda jest długa i łatwiejsza i bardziej naturalna, niż zastosowanie koparek, szpadli, pił mechanicznych i innych jeszcze bardziej skomplikowanych narzędzi. Stosując grzyby zadbamy o ekologię naszego ogrodu, dlatego warto korzystać z tej metody usuwania starych pni.