Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

W zeszłym tygodniu przeprowadzałam się z mieszkania do nowo wybudowanego domu, w którym będę mieszkałam. Przy okazji zbierania wszystkich najpotrzebniejszych artykułów, ubrań i rzeczy, które są mi potrzebne do życia znalazłam także wiele przeterminowanych produktów, głównie leków. Postanowiłam coś z nimi zrobić.

Gdzie znaleźć duży pojemnik na przeterminowane leki?

duże pojemniki na leki przeterminowaneNie chciałam wprowadzać się do domu i zaczynać nowy etap w życiu z niepotrzebnymi produktami, dlatego musiałam szybko pozbyć się dość dużych ilości przeterminowanych lekarstw. Nie wiedziałam, co można z nimi zrobić, a nie chciałam wyrzucać ich do kosza. W Internecie znalazłam informację o punktach, gdzie zbiera się lekarstwa nienadające się do użycia. Okazało się, że w pobliskiej aptece znajdują się duże pojemniki na leki przeterminowane i że bezpłatnie można zanieść nawet ich dużą ilość. Przy okazji pozbywania się lekarstw zapytałam członków rodziny, czy również i w ich domach jest tak wiele przedawnionych lekarstw. Gdy rodzice i siostra zaczęli przeszukiwać swoje apteczki, również znaleźli wiele medykamentów, których data do zużycia się już dawno przedawniła. Zabrałam również i ich lekarstwa i udałam się do apteki. Dobrze, że miałam do niej blisko i że mogłam zabrać wszystkie pigułki oraz syropy do kosza za jednym razem. W aptece, do której zmierzałam stały dwa bardzo duże pojemniki, które miały tylko jedną dziurę, przez którą można było włożyć lekarstwa. Całość była wykonana z solidnej i trwałej blachy, do tego pomalowanej na biało. Wyrzucając wszystkie niepotrzebne lekarstwa czułam, że robię coś dobrego. Niewiele osób wciąż zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie czyni zagrożenie, gdy zamiast wrzucić przedawnione tabletki do pojemnika przeznaczonego na ten cel, wyrzuca je do pierwszego lepszego kosza. Z dużych kontenerów na śmieci, do których wyrzucane są odpady korzysta wielu, także zwierzęta. W ten sposób buduje się bardzo poważna zagrożenie biologiczne. Oddając tabletki do punktu, skąd zostaną zabrane w odpowiednie miejsce, gdzie będzie można je przerobić. Poprzez oddawania starych lekarstw do odpowiedniego miejsca każdy przyczynia się do zwiększenia świadomości o zagrożeniu oraz minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się chorób.

Jeżeli w przyszłości będę musiała wyrzucić stare i przeterminowane tabletki, będą już wiedziała, gdy mam skierować swoje kroki. Taki pojemnik na przedawnione lekarstwa jest potrzebny w każdej aptece, o ile ich zawartość zostanie dostarczona do miejsca bezpieczniej utylizacji.