Co zastosować pod panele podłogowe

Zakup podkładu jest równie ważny jak wybór paneli na podłogę. Dobrze dobrany podkład zapewni trwałość naszej podłodze. Zły podkład albo źle położony może sprawić, że panele szybko się wypaczą, zaczną odchodzić i już po krótkim czasie będzie na nich widać ślady użytkowania. Jeżeli nie uwzględnimy wszystkich czynników, panele szybko mogą zacząć przecierać się w jednym miejscu, zaś w innym będą się zapadać.

Jaki podkład zastosować

podkłady pod panele podłogowePo pierwsze należy dokładnie przyjrzeć się podłodze. Sprawdzić, czy na pewno jest idealnie równa. Coraz lepsza technika wylewek sprawia, że ten problem pojawia się rzadko w nowym budownictwie. Jednak jeżeli wymieniamy panele w starym domu albo mieszkaniu, możemy się spodziewać tego typu problemów. Nierówności na podłożu utrudniają ułożenie paneli. Będą one również widoczne po tym, jak podłoga będzie już skończona. Wypukłe miejsca będą szybciej się ścierać. Aby tego uniknąć należy wybrać odpowiednie podkłady pod panele podłogowe. Jeżeli jest to pomieszczenie znajdujące się tuż nad piwnicą, trzeba wybrać podkłady o lepszej izolacji. Tak, by wilgoć i zimno z niższej kondygnacji nie były odczuwalne w domu. Coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domów jest ogrzewanie podłogowe. Kiedyś była to kosztowna ekstrawagancja, dziś większość nowo budowanych domów jednorodzinnych jest wyposażona w to udogodnienie. Należy pamiętać, że takim typom podług dedykowane są specjalne podkłady. Planując instalację ogrzewania pod podłogą, uwzględnijmy zakup odpowiednich podkładów pod panele podłogowe. Ważnym czynnikiem jest również to, jak podłoga będzie eksploatowana. Jeżeli będzie to pomieszczenie intensywnie użytkowane, w którym, na przykład, często będą przemieszczane ciężkie meble lub pakunki, trzeba zakupić odpowiedni podkład. Różni się on od tego, jaki umieszcza się pod panelami w pokojach typowo mieszkalnych albo sypialniach. Oczywiście istnieją też podkłady wygłuszające. Stosuje się je kiedy zależy nam na wygłuszeniu mieszkania, najlepiej zastosować taki właśnie podkład, by ograniczyć dźwięki dobiegające z mieszkania znajdującego się poniżej.

Dzisiejsza branża budowlana oferuje szeroką gamę podkładów pod panele. Wśród nich znajdują się takie, które nadadzą się pod panele układane na nierównych powierzchniach, do pomieszczeń, w których zastosowane zostanie ogrzewanie podłogowe oraz do takich, które są słabo izolowane. Nie można traktować tego tematu po macoszemu. Niewłaściwie dobrany podkład będzie skutkował niszczeniem się paneli podłogowych.