Co warto zwiedzić – Parki Narodowe w Małopolsce

Przed wyjazdem na urlop do południowej części Polski warto zadać sobie trud i ustalić ogólny plan wycieczki. Jest to bardzo dobra metoda, aby udało się nam zobaczyć jak najwięcej, a nie godzinami zastanawiać się co zwiedzać i gdzie pojechać. Najlepiej sporządzić sobie listę rzeczy do zrobienia, aby nie tracić na to cennego czasu podczas urlopu. Jakie są więc miejsca godne polecenia w okolicach Krakowa?

Uroki i zalety Ojcowskiego Parku Narodowego

co zwiedzać ojcowski park narodowyWybierając się na urlop w okolice Krakowa czy Częstochowy, czasami mimo ogromu atrakcji turystycznych zastawiamy się co zrobić z wolnym czasem. Na pytanie co zwiedzać Ojcowski Park Narodowy to oczywista odpowiedź. Położony jest on jedynie kilkanaście kilometrów od Krakowa, dlatego dojazd z jego okolic nie jest problematyczny. Najsłynniejszą wsią położoną w samym sercu tego Parku Narodowego jest Ojców. Jest to wieś typowo turystyczna, w której znaleźć możemy liczne noclegi, dzięki którym będziemy mieć okazję do spędzenia naszego urlopu w samym centrum tego pięknego, naturalnego środowiska. Przez Ojców i cały Park przepływa rzeka – Prądnik – tworząca jedną z najpiękniejszych dolin rzecznych w kraju. Na terenie Ojcowa znajduje się wiele zabytków, które warto zwiedzić. Na terenie wsi znajdują się liczne domy wybudowane w XIX wieku, zachwycające licznymi ozdobami i kolumnami. Odwiedzić tam można także muzea, teren starego uzdrowiska czy słynną kaplicę wybudowaną na fundamentach położonych na dwóch brzegach rzeki Prądnik. Od Ojcowa prowadzi wiele ścieżek i szlaków turystycznych, którymi dojdziemy w różne ciekawe miejsca Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajdziemy w nim ruiny zamku z XIV wieku, renesansowy pałac, zabytkowy kościół, pustelnię a także groty modlitewne. Ojcowski Park Narodowy to miejsce, w którym odnaleźć możemy dużą ilość największych jaskiń w Polsce, w których możemy zaobserwować liczne gatunki nietoperzy, który jest symbolem tego parku. Poza tym, to właśnie tam znajdują się słynne skały o charakterystycznym kształcie, na przykład Maczuga Herkulesa czy Rękawica. Jest to także naturalne siedlisko ptaków i ssaków, które rzadko lub wcale nie występują w innych miejscach Polski, na przykład bocian czarny.

Będąc w okolicy Krakowa w województwie małopolskim warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Ojcowa oraz pospacerować przepięknymi szlakami w Ojcowskim Parku Narodowym. Z pewnością zyskamy dzięki temu niezapomniane wrażenia, które będziemy z radością wspominać jeszcze przez długi czas. W Ojcowie i jego pobliżu odnajdziemy liczne zabytki, ale także urokliwe miejsca stworzone przez naturę.