Ciekawe lekcje z pomocami dydaktycznymi

 

Czy pamiętacie jeszcze beztroskie czasy swojego dzieciństwa, gdy mogliśmy bez przeszkód bawić się z rówieśnikami, a naszą największą pracą była nauka w szkole? Z pewnością niejednokrotnie wracamy do nich pamięcią i dokładamy wszelkich starań, by nasze pociechy miały równie szczęśliwe dzieciństwo. Czasami  jednak zdarza się, że ich szkolna przygoda przeradza się w trudne do przezwyciężenia problemy. Jak możemy wówczas pomóc?

Pomoce do nauki chemii

Chemia - pomoce dydaktyczne na lekcjeJako rodzice chcielibyśmy, by nasze pociechy dobrze się uczyły i miały same najlepsze stopnie. Często jednak zapominamy, że nie są one odzwierciedleniem prawdziwej wiedzy dziecka, a raczej jego umiejętności koncentracji i zapamiętywania wielu faktów, które często nie mają swojego odniesienia w praktyce. Dlatego właśnie z natury ruchliwe dzieci, które muszą przez 45 minut siedzieć nieruchomo w ławce i słuchać tego, o czym opowiada im nauczyciel, nie mając żadnego przełożenia faktów na życie codzienne, bardzo łatwo wyłączają uwagę. Bardzo ważne jest więc, by zwłaszcza w niższych klasach wprowadzać system nauki przez zabawę, który pozwala uczniom lepiej zapoznać się z materiałem szkolnym i łatwiej go zapamiętać.  W nauce przedmiotów takich jak chemia – pomoce dydaktyczne na lekcje mogą oddać dzieciom nieocenione usługi. Musimy bowiem pamiętać, że chemia w dużej mierze opiera się na doświadczeniu, więc jej nauczanie na podstawie podawania suchych faktów i wzorów jest z góry skazane na niepowodzenie. Dobrzy pedagodzy wiedzą, że dziecko będzie chętnie uczyło się tej materii, która je zainteresuje i zafascynuje. Dlatego właśnie na lekcjach chemii należy wykorzystywać różnego rodzaju pomoce naukowe, takie jak szkło i sprzęt laboratoryjny do przeprowadzania eksperymentów. Powinny one zawsze odbywać się pod opieką nauczyciela, by zminimalizować ryzyko niebezpiecznych wypadków. Ponadto, uczniowie powinni zawsze zakładać rękawiczki i specjalne okulary ochronne, a także fartuchy, by nie zniszczyć sobie ubrań. Jeśli zaś dany eksperyment nie jest możliwy do przeprowadzenia w warunkach szkolnych, nauczyciel może zaprezentować jego przebieg na filmiku dydaktycznym.

Nauka w szkole to wspaniała przygoda, kształtująca nasze zainteresowania i pasje, które staną się później podstawą wyboru przyszłego zawodu. Czasami jednak zdarza się, że uczniowie mają problem z daną materią lub przedmiotem. Mogą im wówczas pomóc specjalne materiały dydaktyczne, opracowane specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Atrakcyjna forma przekazu pomoże im w przyswojeniu skomplikowanych zagadnień.