Alkoholizm – choroba XXI wieku

Uzależnienie od alkoholu to niestety poważny problem znacznej części społeczeństwa. Na chorobę tą w równej mierze zapadają osoby z różnych klas społecznych. Choć przypadłość ta zwykła nam się kojarzyć z osobami ze społecznych nizin, niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć na przekrój leczących się z alkoholizmu pensjonariuszy ośrodków odwykowych, czy oddziałów szpitalnych.

Jak (nie) zostać alkoholikiem?

prywatne ośrodki leczenia alkoholizmuKojarząca się z przysłowiowym żulem choroba alkoholowa dotyka niestety w równej mierze tak zwanych ludzi na poziomie. Z alkoholizmu leczą się lekarze, prawnicy, nauczyciele, zamożni biznesmeni. Niestety nie rzadko problem ten dotyczy także kobiet i to tych, które jeszcze jakiś czas temu były przykładnymi żonami i matkami z tak zwanego dobrego domu. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że za ścianą u naszych sąsiadów dzieje się alkoholowy koszmar. Sytuacja, w której wzorowy mąż i ojciec, głowa rodziny, nierzadko zarabiająca duże pieniądze, powoli wpada w alkoholowe sidła, to niestety bardzo częsty obrazek. Uzależnienie od alkoholu nie jest czymś, co dopada nagle i niespodziewanie. Jednak choroba ta jest na tyle podstępna, że człowiek traci czujność, a po jakimś czasie także kontrolę nad ilością spożywanego trunku. Uzależniony przez długi czas potrafi skutecznie oszukiwać samego siebie, nawet jeśli od czasu do czasu zapala się lampka awaryjna. Bagatelizując ostrzeżenia niestety zapędzamy się sami w kozi róg, skąd trudno wydostać się o własnych siłach. W momencie, kiedy dociera do nas, że jednak mamy problem, najczęściej jest już za późno, aby poradzić sobie bez profesjonalnej pomocy. Nie wystarczy już tylko silna wola uzależnionego. Problem tkwi w wyuczonych przez lata zachowaniach i nawykach. Uzależniony posiada już bardzo silnie zakorzenione odruchy, których nie potrafi samodzielnie zmienić. Pomóc może tylko specjalistyczne leczenie. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu to jedne z miejsc, gdzie chory, z pomocą specjalisty jest w stanie nauczyć się żyć na nowo. Terapia bywa trudna, a droga do trzeźwości wyboista, jednak wyleczenie jest w stu procentach realne. Prócz terapii indywidualnej oraz grupowej, prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu oferują również opiekę lekarską i stałą kontrolę zdrowia pacjenta. Stały monitoring postępów pozwala na kontrolę sytuacji i bieżące dopasowywanie terapii.

Ta podstępna choroba nie oszczędzi nikogo. Jedynym skutecznym sposobem, aby się przed nią uchronić jest zachowanie czujności i nie lekceważenie sygnałów ostrzegawczych. W innym wypadku narażamy zarówno siebie, jak i członków rodziny na wieloletni, niekończący się koszmar. Jeśli natomiast nie udało się uniknąć problemu, nie wahajmy się prosić o pomoc. Specjaliści zajmujący się leczeniem alkoholizmu naprawdę wiedzą co robią, a przyznanie się do słabości to pierwszy właściwy krok do wyleczenia.